Правильне обрізування рослин та догляд за садом

Вибір Категорії

Багато садівників-любителів ігнорують обрізку рослин, проводячи весняну обрізку лише на плодових деревах, адже саме від правильної обрізки рослин залежить здоров’я і краса вашого саду! Завжди догляд за садом починається з  обрізки рослин  і продовжується рядом інших прийомів. Деякі люди здійснюють обрізання самостійно і ріжуть-стрижуть все підряд, а інші вважають цей процес занадто складним і не проводять обрізання рослин взагалі. І те й інше згубно для вашого саду: необрізані рослини не можуть повноцінно розвиватися, рости, цвісти, плодоносити, вони стають сприйнятливими до хвороб і шкідників і зрештою їхній стан погіршується, а господар ніяк не може зрозуміти причини. Неправильне обрізування може призвести до швидкої загибелі рослини, що ускладнює догляд за садом. Для того щоб обрізка рослин приносила користь і полегшувала надалі догляд за садом і ділянкою, перш за все треба розуміти для чого, як, що, в якому місці і в який час потрібно і можна обрізати, розуміти для чого потрібна обрізка рослин.

Обрізка рослин завжди дає результати, але треба розуміти з якою метою і для чого ви здійснюєте обрізку.

Цілі обрізки рослин:

• формування рослин певним чином (формує обрізка рослин). Наприклад, стрижка живоплоту.

• регулювання зростання

• регулювання цвітіння та плодоношення

• створення спеціальних ефектів (регулювання щільності крони та розміру листа)

• підтримка здоров’я рослин (санітарна обрізка рослин)

• обмеження зростання

• коригуюча обрізка (обрізання рослин, що омолоджує)

Розберемося докладніше. Отже, формуючу обрізку роблять у ранні роки життя рослин, щоб стимулювати розвиток сильних, правильно розміщених у просторі гілок. Це дозволяє отримати пропорційну, привабливу рослину, що приносить квіти і плоди. Обрізка рослин у ранні роки має стимулювати рослину розвиватися в необхідну вам форму. Правильно обрізані в молодому віці рослини позбавлять вас від клопоту і витрат у пізніші роки, полегшать та мінімізують догляд за садом та ділянкою. Однак, не плутайте: рослина з вертикальним характером росту ніякою стрижкою не зробити ґрунтопокривною.

Регулювання зростання. З віком у рослин сповільнюється річний приріст, листя, звичайно, з’являється і на старих і молодих гілках, але квітки – як правило, лише на молодих пагонах. А нам потрібно, щоб зростання пагонів та цвітіння відбувалися одночасно! Весняна обрізка стимулює приріст пагонів поточного року, а літня-цвітіння та плодоношення майбутнього року.

Регулювання цвітіння та розміру плодів. Ви помічали, що якщо довго не обрізати дерева плодові, то плоди стають дрібними? Чим більше квіток і плодів на необрізаному дереві, тим менше вони стають. Обрізайте всі старі, хворі, слабкі крони гілки, що ростуть всередину. Видаляйте окремі частини стебел і гілок, а якщо необхідно, то й деякі цілком.

Створення особливих ефектів. Не всі рослини мають ефектні квіти чи листя. Наприклад, дерен і бузина відрізняються красивим листям і зимовим забарвленням кори. Однак, ця краса буває лише на прирості цього сезону! Якщо не здійснювати обрізку дерена, то ми будемо “насолоджуватись” голими гілками та рідкісними великими листками …. Але, якщо ви не полінуєтеся і обріжете навесні на висоті 15-20см від землі гілки, то отримаєте чудовий, компактний, красивий кущ на весь сезон, включаючи зиму!

Санітарна обрізка необхідна для профілактики хвороб, боротьби зі шкідниками та є найважливішою частиною догляду за садом. Хвороби можуть проникати через мертву, пошкоджену тканину рослини і поширюватися на здорові частини рослини; можуть розвиватися через загущеність крони, нестачу світла та поживних речовин, пригнічення з боку іншої рослини. Наприклад, роблячи обрізку троянд, завжди потрібно залишати середину куща порожньою. Це дозволить уникнути тертя гілок один про одного, забезпечити хорошу циркуляцію повітря.

Обмеження росту. Цей тип стрижки використовують для утворення живоплотів у саду, а також там, де необхідно утримувати рослини в межах виділених ним просторів.

Коригуюча обрізка або обрізання рослин, що омолоджує, застосовується у випадках запущених і безформних посадок, а також щоб продовжити період росту існуючих старих рослин, дати їм другий шанс на життя. Такий приклад ми часто бачимо у міських посадках тополі, верби. Це важливий прийом догляду за садами та парками, чиє життя необхідно продовжити.

Я постаралася вас переконати, що успіх вирощування декоративних рослин, надання їм певних форм, правильне обрізання, здоров’я рослин і догляд за садом є взаємопов’язаними поняттями без яких сьогодні ландшафтний дизайн неможливий! Почніть навесні з обрізки рослин у саду, і ви побачите наскільки простіше стане догляд за садом протягом сезону

Ще кілька слів про інструменти, які знадобляться для обрізання саду: ручний секатор, сучкоріз, садова пилка, садові ножиці. Не забувайте про техніку безпеки: використовуйте захисні окуляри, спеціальний робочий одяг, рукавички або рукавички (бавовняні або шкіряні).

Пам’ятайте, що у догляді за садом дрібниць не буває, а якщо ви хочете мати сад як на картинці журналу, то обрізка рослини має стати першим кроком на шляху догляду за садом!

Якщо буде інтерес до теми догляду за садом – продовжимо.

Легкого вам догляду за садом!